SST_Fbe (1)

Школа Наук и Технологий приглашает вас на Информационную Сессию по программам Магистратуры и Докторантуры, а также на презентации последних научных исследований!

Вы сможете узнать подробности наших академических программ и задать свои вопросы нашим профессорам!

Участие БЕСПЛАТНОЕ.

Дата: 27-е Марта 2019 г.

Место: Назарбаев Университет, Блок 7, аудитории 7е.222 и 7е.329

Программа:

18:00-18:30 – Ознакомительная информация о программах Магистратуры и Докторантуры + сессия Вопрос-Ответ (вице-декан Майкл Льюис)

18:30-19:00 – Презентация: «Новые трюки для старых методов:  + сессия Вопрос-Ответ о программе Химии (профессор Химии А. Халимон)

18:30-19:00 – Презентация: «Дизайн новых материалов для OLED-устройств» + сессия Вопрос-Ответ о программе Химии (профессор Химии В. Пешков)

19:00-19:30 – Презентация: «На стыке биотехнологий  нанотехнологий: видение круговой экономики на молекулярном уровне» + сессия Вопрос-Ответ о программе Химии (профессор Химии А.Махбуб)

18:30-19:00 – Информация о программе Компьютерных Наук (инструктор А. Есенбаева)

19:00-19:30 –  Информация о программе Физики (профессор А. Жумабеков)

18:30-19:00– Информация о программе Математики (зав кафедры Д. Вей)

Просим зарегистрироваться на мероприятия по ссылке: Registration

Надеемся увидеть вас на мероприятии и ответить на все ваши вопросы!

The School of Science and Technology invites you to the Information Session about Master’s and PhD programs + recent academic research presentations!

You will have a chance to learn more about our academic programs and ask your questions to our professors!

Participation is FREE.

Date: 27th March 2019

Time: 18:00

Location: Nazarbayev University, Block 7, auditorium 7e.222 and 7e.329

Program:

6-6:30pm – Overview Information of Master’s and Doctoral programs by M. Lewis + Q&A session (Vice-Dean)

6:30-7pm – Presentation: “New tricks for an old dog: abundant transition metals catalysts for industrially relevant reductions of organic molecules“ by A. Khalimon (Chemistry Professor) + Q&As about Chemistry programs.

6:30-7pm – Presentation: “Designing new materials for OLED devices” by V. Peshkov (Chemistry Professor) + Q&As about Chemistry programs.

7-7:30pm – Presentation: “At the interface of Biotechnology and Nanotechnology : A vision for a circular economy at the molecular level” by A.  Mahboob (Chemistry Professor) + Q&As about Chemistry programs.

6:30-7pm – Computer Science programs overview by A. Yessenbayeva (Computer Science instructor)  + Q&As about CS programs

7-7:30pm –  Physics programs overview by A. Jumabekov (professor of Physics) + Q&As about Physics programs

6:30-7pm – Mathematics programs overview by D. Wei (department chair of Mathematics) + Q&As about Mathematics programs

You can register by pressing: Registration

Hoping to meet you at the event and answer all your questions!